. . .

Dowód Wiedzy Zerowej: FTX - To jest dramat

Rafał avatar
Rafał   2022-11-08 20:01

Nie spodziewałem się, że napiszę to o jednej z najlepszych giełd na rynku, bo taką BYŁO FTX. Niskie prowizje, wysoka płynność, ogromne finansowanie i teoretycznie myślący CEO. Najgorsze, że to dopiero początek…

FTX vs Binance

Gdy założyciel Binance (patrząc po ostatnich upadkach i problemach firm prawdopodobnie jeden z niewielu profesjonalistów w kryptowalutach, choć to się jeszcze okaże), napisał swoje prowokacyjne tweety o FTX i sprzedaży FTT wiele osób myślało, że to gra o wpływy i dominację pomiędzy dwoma smokami.

Okazało się, że CZ doskonale wiedział co robi, a raczej wiedział czego nie robił Sam i FTX - nie trzymali się własnej polityki i zasad… Można więc powiedzieć, że smoki zatańczyły, a CZ skończył robotę niczym Vhagar z serialu House of The Dragon.

Od razu zaznaczę. Teoria o “drukowaniu FTT” i błędnym kole pożyczek pod zastaw FTT to bzdura. FTT jest tokenem działającym na Ethereum, ma ograniczoną podaż i jest spalane z części prowizji giełdy. Wystarczy przeanalizować smart kontrakt i historię podaży tokenu, aby wiedzieć, że nie było żadnego drukowania w nieskończonym kole. Skończmy już z LUNA i miejmy to za sobą. Naprawdę. LUNA była jedna i miała jasno określony mechanizm. Nie wszystko jest jak Terra i drukuje w nieskończoność…

Od początku istnienia giełdy FTX i “partnerzy” posiadali większość podaży - tak, natomiast nie miało miejsca żadne magiczne drukowanie FTT, no, chyba że powstawały FTT1, FTT2 itd., o których nie wiemy.  

FTX nic więc nie drukowało, ale marne to pocieszenie, ponieważ wydaje się, że zrobili coś gorszego. “Wydaje się” bo nadal wiemy niewiele, a po takim dniu jak dzisiaj niczego nie można być pewnym… oprócz smart kontraktu na Ethereum.

W swoim dzisiejszym komunikacie na Twitterze Sam napisał, że “wszystkie aktywa zostaną pokryte 1:1”. 

ZOSTANĄ, czyli nie SĄ.

To oznacza, że FTX złamało własne zasady punktu 8.2.6, jasno mówiące, że “żadne z Zasobów Cyfrowych na Twoim Koncie nie są własnością ani nie mogą zostać wypożyczone firmie FTX Trading”.

FTX zasady TOS

Być może prawniczy bełkot w innych punktach mógłby to obronić lub stwierdzić, że nie pożyczono “FTX Trading”, tylko komuś innemu.

W każdym razie na myśl przychodzi jedna firma, której FTX mogło najwięcej pożyczać, ale nie (lub nie tylko) wydrukowane JEDNORAZOWO FTT, a pieniądze klientów. Oczywiście jest to Alameda Research.

Firma założona przez Sama, który opuścił ją rok temu była największym i najważniejszym market makerem FTX i bardzo ściśle współpracowała z giełdą i oczywiście Samem.

Gdy pojawiła się informacja o ich problemach, aktualna CEO Alameda, Caroline Ellison napisała, że raport CoinDesk cytujący krążący bilans posiadania firmy nie uwzględnia 10 mld USD aktywów, a także, że większość pożyczek została spłacona.

Nie da się zweryfikować tego, czy jest to informacja prawdziwa, ale patrząc po dzisiejszych wydarzeniach, jest to wątpliwe.

Co ważne Sam Bankman-Fried zaledwie wczoraj napisał to:

FTX miało mieć ponad 1 mld USD nadwyżki w gotówce, a giełda była w świetnym stanie! Jak wiemy, tej nadwyżki nie było lub coś się z nią stało w ciągu jednego dnia.

Bank Run

Giełda FTX nie powinna w ogóle być ofiarą bank run-u, ponieważ wszystkie pieniądze klientów powinny siedzieć na portfelach giełdy gotowe do ich wypłaty. Oczywiście na zimnych portfelach, więc opóźnienia przy dużych wypłatach związane z przesyłaniem tych środków byłyby zrozumiałe. Niestety informacje, które podano udowadniają, że FTX robiło z pieniędzmi klientów “coś”. 

Nie ważne czy były to pożyczki dla Alameda, innych firm, czy trading. To nie powinno mieć miejsca i szczerze mówiąc nie wierzyłem, że FTX byłoby skłonne do czegoś takiego. No bo po co?

SBF, jak mogliśmy się także ostatnio przekonać, lobbuje mocno za regulacjami, więc nijak nie kleiło mi się, że w kontrze do własnych zasad i zasad giełdy będzie używał pieniędzy klientów do zabawy.

FTX zebrało w ostatnim roku (od lipca 2021 roku) 1.8 mld USD od inwestorów. Obrót na FTX był jednym z najwyższych na rynku, więc giełda zarabiała miliony dolarów miesięcznie, PLUS miała własny token, którego podaż kontrolowała niemal całkowicie i mogła zyskać dzięki niemu dodatkowe finansowanie.

Mimo to… zabrakło im pieniędzy i to takich, których w ogóle nie powinni ruszać! 

FTX wykupiło przecież BlockFi oraz Voyager! Za co? Też za pieniądze użytkowników? (Spekuluję, nie wiem).

Alameda podobnie do FTX farmiła i dumpowała absolutnie wszystko i wszędzie. 

Jakim cudem dwie firmy, które - jak się wydawało - wygrały hossę mogły się tak stoczyć? 

I tutaj wkroczył CZ. Jednym tweetem zlikwidował największą rosnącą konkurencję na rynku.

Aktualizacja: Podobno Sam na szybko szukał finansowania na poziomie 1 mld USD, a szacowana dziura w funduszach FTX może wynosić nawet 5-6 mld USD

CZ szef, Binance (być może) kupi FTX, ale czy to dobrze?

Jeden tweet i jeden transfer on-chain wystarczył, aby ruszyło domino. CZ zachował się jak na jednego z nielicznych profesjonalistów przystało. Powiedział “sprawdzam” i zatweetował o tym wywołując panikę na rynku, związaną głównie z FTX i wszystkim, czego dotknęła Alameda i Sam.

Co więcej, po wszystkim wyszedł nie tylko na mega kozaka, ale też na bohatera.

Binance planuje przejąć FTX. Nie wiemy o tym jeszcze absolutnie nic, jednak już powstają kolejne teorie związane z tym konkretnym cytatem: “Binance ma prawo do wycofania się z transakcji w dowolnym momencie.”

To nie koniec. Ratunek dla FTX, nawet jeśli nadejdzie, nie bierze (a może bierze?) pod uwagę Alameda, która ma mieć nawet 7.4 mld USD długów, o ile słowa Caroline o finansach są bzdurą.

To wszystko może sprawić, że nie tylko Binance się wycofa i spowoduje prawdziwy krach, ale nawet jeśli przejmie i uratuje FTX, to zostanie Alameda z ogromnymi problemami i bez sojusznika władającego FTX.

JEŚLI FTX pożyczało środki Alameda Research, to po przejęciu, Binance chętnie odbierze, lub jako większościowy udziałowiec wymusi odebranie, należności a to może spowodować upadek kolejnej ogromnej firmy i pociągnie za sobą wszystkie tokeny, w których jest Alameda.

Wracając do CZ. Rozgrywa wszystko jak chce, ale jeśli ktoś się cieszy, że “zły Sam przegrał”, a “dobry CZ” wygrał, to chciałbym tylko coś przytoczyć.

CZ i Binance, pośrednio lub bezpośrednio kontroluje, lub ma duży wpływ na:

  • największą giełdę na świecie
  • już wkrótce trzecią największą giełdę na świecie
  • drugą platformę smart kontraktów na świecie
  • trzeciego stablecoina na świecie
  • 4 kryptowalutę pod względem kapitalizacji

Oczywiście ktoś się oburzy, że nie kontroluje BNB, albo BSC, ale ma na to wszystko ogromny wpływ.

To wygląda jak monopol, a przypomnę, że CZ właśnie w dwa dni zabił konkurencję, która była wyceniana na 32 mld USD… Ostatnio robił też ruchy anty-stablecoinowe, aby wzmocnić BUSD.

Co dalej?

Aktualnie po krótkim odreagowaniu na ten news trwa dump. Nie wiem gdzie się zatrzymamy, ale chyba zaczyna docierać, że jest źle. Tak jak napisałem wczoraj na Twiterze, gdzie jest was już 1500 (wtf?!). Jeśli FTX i Alameda, dwie potęgi hossy, są niewypłacalne/bankrutują, to mamy większe kłopoty niż się wydaje. Chcę tylko wiedzieć, kogo jeszcze to wszystko pociągnie na dno? 

Myliłem się co do Sama. Myliłem się co do FTX. Obym się mylił też co do tego. 

Ostatnie dwa dni przejdą do historii. To jakie są to wydarzenia niech potwierdzi odpowiedź zaginionego od dłuższego czasu Zhu Su (założyciel 3AC) na Twitterze do Cobiego oraz obecność Do Kwona w programie UpOnly.

Nadal zbieram szczękę z podłogi, ale niestety - To jest dramat. Dramat wizerunkowy całych kryptowalut, dramat zaufania do branży i dramat finansowy wielu osób oraz firm. Nie chciałem w to wierzyć, ale jestem już tego pewny - w kryptowalutach pracuje więcej amatorów niż myślałem, no bo jak można tak spieprzyć biznes jakim była giełda FTX?! Chyba tylko Sam to wie. A wystarczyło zbierać miliony z opłat, miliardy z finansowania i być może w przyszłości dziesiątki miliardów z tokena FTT…

To teraz trochę likwidacji i już tylko UpOnly! Oczywiście chodzi mi o program UpOnly. 

Popularne