. . .

ConsenSys wprowadza zmiany w polityce i chce naszych danych

Rafał avatar
Rafał   2022-11-24 14:52

ConsenSys jest firmą stojącą za wieloma narzędziami, których użytkownicy kryptowalut używają na co dzień. Są to między innymi Infura oraz portfel MetaMask, który przy domyślnych ustawieniach będzie teraz zbierał nasze dane...

MetaMask RPC

Infura to narzędzie API, które pozwala użytkownikom łączyć aplikacje z siecią Ethereum. Stanowi kluczowe rozwiązanie dla wielu projektów, a jednym z nich jest najpopularniejszy portfel Web3 - MetaMask.

Sam w sobie MetaMask jest portfelem zdecentralizowanym, natomiast aby ułatwiać użytkownikom start i oszczędzić znajomości technicznych aspektów łączenia się z blockchainem, domyślnie wykorzystuje on właśnie Infura. 

Lekki portfel Web3 jakim jest MetaMask łączy się z blockchainem właśnie poprzez pośrednika, który utrzymuje pełny węzeł danej sieci, w tym wypadku jest to zarządzana przez ConsenSys Infura.

Zgodnie z aktualizacjami polityki prywatności ConsenSys, gdy użytkownik portfela używa Infura jako domyślnego dostawcy RPC w MetaMask, będzie on zbierał dane takie jak adres IP i adres portfela Ethereum za każdym razem, gdy dokonywana jest transakcja.

Zanim jednak zaczniemy panikować należy pamiętać, że własny węzeł lub zmiana domyślnego RPC oznacza brak problemów z prywatnością. ConsenSys mówi jasno, że w takiej sytuacji ani Infura, ani MetaMask nie będą gromadzić adresów IP ani i adresów portfeli:

Jeśli używasz własnego węzła Ethereum lub zewnętrznego dostawcy RPC dla MetaMask, to ani Infura, ani MetaMask nie będą zbierać twojego adresu IP ani adresu portfela Ethereum (ale powinieneś mieć świadomość, że twoje informacje będą podlegać gromadzeniu informacji przez dostawcę RPC, z którego korzystasz...

Zmiana portfela nie jest więc konieczna, wystarczy zmiana RPC, aby zachować prywatność, choć w ramach "protestu" można przestać polecać MetaMask...

Jak zmienić RPC?

Aby zmienić RPC używane w portfelu MetaMask dla sieci Ethereum, należy: 

  1. Otworzyć aplikację portfela i z rozwijanej listy sieci (zazwyczaj Główna sieć Ethereum) wybrać "Dodaj sieć"
  2. Następnie po otwarciu nowego okna wybrać "Add a network manually" i wprowadzić odpowiednie dane.

Nazwa sieci może być dowolna np. Ethereum (nowe RPC). Nowy adres URL RPC możemy wybrać z listy na stronie chainlist.org.

Jednym z rozwiązań RPC jest np. POKT Network, który oferuje zdecentralizowane i odporne na cenzurę usługi. Ich RPC to: https://eth-rpc.gateway.pokt.network

Pamiętaj, aby samemu zbadać dane rozwiązanie i podjąć decyzję na własną odpowiedzialność!

Jeśli chodzi o pozostał dane, to najważniejszą jest ID łańcucha. Identyfikator łańcucha, który należy podać to: 1.

Currency symbol, czyli symbol waluty to oczywiście: ETH, natomiast jako explorator lub "Przeglądaj blok" dodajemy: https://etherscan.io

To wszystko. Teraz wystarzy zapisać nową sieć i korzystać z sieci Ethereum bez przkazywania naszych danych do firmy ConsenSys.

W artykule
MetaMask
MetaMask jest najpopularniejszym portfelem kryptowalut, a także bramą do zdecentralizowanych aplikacji budowanych na Ethereum i innych sieciach krypto.
ConsenSys
Firma tworząca oprogramowanie
Ethereum logo
Ethereum eth
6 801,69
-1,29%
Popularne