. . .

Circle zamierza zostać narodowym bankiem aktywów cyfrowych

Wlad   2021-08-10 18:36

Założyciel i dyrektor firmy Circle, Jeremy Allaire, podzielił się historią działalności swojej firmy, która ma zaowocować stworzeniem narodowego banku aktywów cyfrowych. W swoim wpisie, Allaire poruszył istotne kwestie związane z podejmowanymi w ostatnim czasie przez Circle krokami. Przyjrzyjmy się bliżej działaniom i planom firmy na otwarcie swojej bankowości.

Bank

Jeremy Allaire podkreśla w swoim poście, że Circle od momentu powstania napędzała idea zbudowania nowego globalnego systemu gospodarczego. Miałby on działać na podstawie znanych w sieci fundamentów - otwartej, globalnej i interoperacyjnej publicznej infrastrukturze internetowej. Ta z kolei służyć powinna do przechowywania i przesyłania wartości, a ostatecznie również do szerszego rozpowszechniania kapitału.

Firma Circle opiera się na wizji budowy globalnego banku kryptowalut, który umożliwiałby łatwe, szybkie i prawie bezpłatne transakcje. Działalność bankowa miałaby łączyć rezerwy walut fiat z otwartymi blockchainami niewymagającymi pozwoleń. Ostatecznie usługi oparłyby się na otwartych sieciach w celu wsparcia nowych form budowy kapitału i pośrednictwa.

Wraz ze wzrostem zainteresowania kryptowalutami, który firma Circle zauważa na przestrzeni ostatnich lat, zmieniają się także możliwości dalszego rozwoju branży. Allaire zwraca uwagę na stablecoin USDC, który stanowi ważny element infrastruktury kryptowalutowej. Nad projektem USDC Circle pracowało wraz z Coinbase i Center Consortium. Jednocześnie, firmy zwracały uwagę na rygorystyczne standardy nadzoru i regulacji dotyczących transferów aktywów w USA.

USDC i płynność kluczami do sukcesu bankowości Circle

Bez wzrostu znaczenia USDC nie ma mowy o dalszym rozwoju Circle. Firma już teraz chce zostać krajowym bankiem komercyjnym z pełnymi rezerwami. Działalność prowadzona ma być pod nadzorem najważniejszych instytucji federalnych w USA. Allaire wierzy, że nowy typ bankowości stworzy wydajniejszy, bezpieczniejszy i odporniejszy system finansowy

Standardy płynności w komercyjnej bankowości opierają się na frameworku Basel III. Dzięki nim banki zapewniają płynność w rozmiarze 1:1 (nawet w krótkich okresach czasu). Circle również ma zamiar stosować się do najwyższej klasy standardów płynności przy tworzeniu swojego systemu bankowego. Pierwsze regulacje związane z tym aspektem działalności zostaną opublikowane przez Circle w najbliższym czasie.

Podczas gdy znaczenie aktywów cyfrowych ewoluuje i rośnie, kryptowaluty stają się fundamentalnym elementem płatności i usług finansowych. Odpowiadają one za wysoki poziom zaufania względem usług internetowych. Stąd też Allaire zauważa, jak istotne jest zadbanie o najwyższej jakości produkty finansowe. Firma Circle traktuje wszelkie innowacje w zakresie finansów priorytetowo. Podkreśla również znaczenia współpracy z regulatorami i kontrolerami na całym świecie.

Allaire kończy swój wpis stwierdzeniem, że firma z niecierpliwością czeka na kolejny rozdział w historii kryptowalut. Jest to dla niego nie tylko szansa na rozwój firmy, ale także na szerszą ewolucję standardów regulacyjnych. Z myślą o globalnej bankowości.

Popularne