. . .

BlackRock planuje otwarcie funduszu inwestycyjnego Blockchain ETF

Wlad   2022-01-22 12:07

Największy manager aktywów cyfrowych na świecie, firma BlackRock, planuje otwarcie funduszu inwestycyjnego Blockchain ETF. Przedsiębiorstwo już teraz zarządza aktywami o wartości ponad 2,4 bln USD. Planowany fundusz miałby śledzić indeks NYSE FactSet Global Blockchain Technologies.

Larry Fink, CEO BLackRock
Larry Fink, CEO BLackRock, grafika - www.blackrock.com

BlackRock jest największą na świecie firmą, która zajmuje się managementem aktywów cyfrowych. Planowany przez firmę fundusz inwestycyjny typu ETF ma w całości być poświęcony technologii blockchain.

Zgłoszenie firmy ma miejsce w momencie, gdy Bitcoin przeżywa poważne spadki na giełdach krypto. W piątek najpoważniejsza obniżka wyniosła aż 10,8% do poziomu 36900 USD.

Fundusz iShares Blockchain oraz Tech ETF ma korzystać z wyników inwestycyjnych indeksu NYSE FactSet Global Blockchain Technologies Index. Składa się on ze spółek, które zaangażowane są w rozwój i wdrażanie technologii krypto zarówno w USA, jak i za granicą.

Najnowszy fundusz planuje inwestować minimum 80% własnych aktywów w akcje objęte wspomnianym indeksem. Pozostałe 20% może alokować w kontrakty futures, kontrakty swap czy ekwiwalenty gotówkowe, lecz wszystko w ramach akcji. Warto dodać, że fundusz nie będzie inwestował bezpośrednio w kryptowaluty, ani też za pośrednictwem kryptowalutowych derywatów.

Największym dotychczasowym funduszem ETF na rynku krypto to projekt ETF Transformational Data Sharing (BLOK) firmy Amplify Investments. Aktywa tej spółki wzrosły o 1,1 mld USD od momentu uruchomienia funduszu w styczniu 2018 roku.

Z kolei firma BlackRock posiada w obrocie prawie 400 ETF-ów iShares, zarządzając aktywami o wartości przekraczającej 2,4 bln USD. W styczniu 2021 roku przedsiębiorstwo ogłosiło, że ich Strategic Income Opportunities Fund (BASIX) i Global Allocation Fund (MDLOX) mogą podjąć się inwestycji w rozliczane gotówkowo kontrakty futures w ramach BTC, które są przedmiotem obrotu na giełdach towarowych zarejestrowanych w CFTC.

W październiku CEO BlackRock, Larry Fink, wspominał, że o ile widzi „ogromne szanse” w aktywach cyfrowych, nie jest przekonany co do długofalowej działalności przestrzeni krypto.

Popularne