. . .

Bitcoin SV zaatakowany metodą 51%

Rafał   2021-08-04 10:46

Kontrowersyjny fork Bitcoina (a dokładniej mówiąc fork Bitcoin Cash), został zaatakowany metodą 51% wczoraj o godzinie 17:45 czasu polskiego.

hack

Coin Metrics doniosło, że ich system FARUM wykrył atak 51% na sieć Bitcoin Satoshi Vision, jeden z najbardziej kontrowersyjnych forków wspierany przez Craiga Wright, który w przeszłości stwierdził, że jest Satoshi Nakamoto, a nawet pozwał bitcoin.org o naruszenie praw autorskich dotyczących White paper Bitcoina i zażądał jego usunięcia ze strony.

Atak 51% polega na przejęciu większości mocy sieci, co pozwala między innymi na wykluczanie transakcji z rejestracji na łańcuchu, zapobieganie ich potwierdzaniu, czy właśnie cofanie transakcji w celu podwójnego wydawania. 

Według informacji udostępnionych przez Coin Metrics napastnikom udało się zreorganizować 14 bloków.

Jak można przeczytać w tweecie:

Wszystkie nasze węzły FARUM były świadkami głębokiej reorganizacji o maksymalnej głębokości 14 bloków. Nie zaobserwowano żadnych dalszych wydarzeń związanych z reorganizacją, ale nadal występują konflikty synchronizacji w głównych pulach wydobywczych.

Działające na rzecz rozwoju Bitcoin Association szybko wydało oświadczenie, w którym skierowało się do operatorów węzłów i podpowiedziało co należy zrobić w tej sytuacji.

 

Mimo że atak nie wydaje się mieć na ten moment dużych skutków może to być dopiero początek problemów sieci BSV. W przeszłości ataki dotykały także innych mniejszych sieci Proof of Work. Ethereum Classic było atakowane wielokrotnie, z czego 2 razy w ciągu tygodnia, czy podobny scenariusz spotka BSV? Przekonamy się w przyszłości.

Aktualizacja

Według Nikity Zhavoronkova głównego programisty Blockchair nastąpiła reorganizacja 100 bloków, nie 14, ani 18, jak wcześniej doniósł sam Nikita. Napisał:

Poprawka: reorg miał głębokość 100 (!) bloków, usuwając 570 tys. transakcji. To wina naszego systemu alertów, który nie spodziewał się, że ktoś spróbuje cofnąć cały blockchain i zatrzyma się na 18. No cóż, istnieje pewne ryzyko związane z transakcjami na łańcuchach bloków o niskim hashrate.

Dodatkowo według informacji, które Kim Nilsson przekazał Coindesk, reorganizacje nadal trwają.

Popularne