. . .

Bitcoin Futures ETF debiutuje, a cena Bitcoina powoli dobija do ATH

Wlad   2021-10-19 18:42

Na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wreszcie pojawił się długo wyczekiwany przez (nie wszystkich) entuzjastów kryptowalut produkt. Mowa o debiucie ProShares Bitcoin Futures ETF, który pojawił się na giełdzie pod symbolem BITO. Jednocześnie wartość Bitcoina przekroczyła 63 tys. USD i jest bliska zrównania się z najwyższą ceną w historii. Na podwyższoną wartość kryptowaluty przełożyła się również decyzja Grayscale Investment o przekształceniu swojego 40 miliardowego funduszu na Bitcoin Spot ETF.

Bitcoin ETF wall street

19 października na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zapisze się w historii kryptowalut złotymi zgłoskami. Wszystko za sprawą pojawienia się na niej nowego produktu finansowego – Bitcoin Futures ETF (Exchange-Traded Fund). Jest to pierwszy instrument tego typu związany z kryptowalutami, który trafił do głównego nurtu handlu giełdowego w USA.

Nowego produktu należy szukać na giełdzie pod symbolem BITO. Jest on powiązany z kontraktami futures w sieci Bitcoin, zaś handel odbywa się za pośrednictwem Chicago Mercantile Exchange. 

Warto przypomnieć, że zielone światło na uruchomienie ETF dała komisja SEC, do tej pory znana z kryptosceptycyzmu. Fakt ten miał miejsce w zeszły piątek, a firma ProShares czekała na decyzję SEC aż półtora roku.

To jak wielkim sukcesem okazał się Bitcoin Futures ETF widać było już w pierwszych 20 minutach:

Giełdy kryptowalutowe nie pozostały abojętne na wydarzenia z Nowego Jorku. Cena Bitcoina rosła powyżej poziomu 60 tys. USD już od tygodnia. 19 października osiągnęła pułap około 63 tys. USD, co oznacza, że Bitcoin jest bliski swojego ATH z 14 kwietnia bieżącego roku. Jednakże na aktualne sukcesy tej największej na świecie kryptowaluty ma wpływ również pewna znacząca inwestycja Grayscale.

Bitcoin etf

Grayscale Bitcoin Trust również chce ETF

Gigant inwestycyjny Grayscale chce dokonać konwersji swojego flagowego produktu na fundusz ETF. Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, zamiast oznaczenia GBTC, firma będzie handlować pod innym symbolem.

Dyrektor generalny Grayscale Bitcoin Trust, Michael Sonnenshein, skomentował sytuację twierdząc, że „nigdy nie widzieliśmy większej dojrzałości w ekosystemie aktywów cyfrowych”. Dodał, że firma „jest przekonana o kolejnym kroku na drodze życia GBTC”.

Bitcoin ETF, który chce stworzyć Grayscale byłby "tym" ETF-em, opartym o spot, czyli o fizycznego Bitcoina, nie kontrakty futures, jak w wypadku ProShares.

Sam ETF, o którym mowa, jest pierwszym tego rodzaju przedmiotem obrotu w USA na regulowanej giełdzie. Fundusz ten powstawał przez długie lata i jest wynikiem doświadczenia szeregu podmiotów związanych z sektorem kryptowalut. ETF ma zapewnić inwestorom łatwiejszy i bezpieczniejszy dostęp do ekspozycji na Bitcoina. Produkt, który zadebiutował na giełdzie w Nowym Jorku, śledzi kontrakty futures w ramach wspomnianej wcześniej Chicago Mercantile Exchange. W momencie debiutu na giełdzie ETF zanotował wzrost na poziomie 2%.

Popularne