. . .

Andre Cronje odchodzi? Rynek reaguje

Rafał avatar
Rafał   2022-03-07 13:00

Dopiero co na Blokpres pojawił się artykuł o projekcie Fantom, do którego rozwoju sporą cegiełkę dołożył Andre Cronje, by chwilę później okazało się, że Andre odchodzi nie tylko z Fantom, ale opuszcza kryptowaluty na stałe. Co się stało?

Andre Cronje odchodzi? Rynek reaguje

To nie pierwszy raz kiedy Andre ogłasza zakończenie swojej kariery. Czy tym razem na dobre? Przekonamy się, natomiast rynek nie miał zamiaru czekać i jak zwykle zareagował znacznie za mocno, zwłaszcza w przypadku projektów, które nie zależą w dużym lub... żadnym stopniu od zaangażowania popularnego architekta DeFi.

Powyższy tweet pojawił się wczoraj na profilu Antona Nell i wywołał niemałą panikę. Warto jednak zaznaczyć, że owe "zamykanie" projektów tyczy się tzw. front endu, czyli strony danej aplikacji, nie samych protokołów, które nadal będą działać.

Niestety takie przedstawienie sprawy zakończyło się tak, jak pewnie wszyscy przewidywali, ostrą sprzedażą. O ile wyprzedaż tokenów projektów takich jak SOLID, które dopiero pojawiły się na rynku i za które odpowiadał sam Andre jest zrozumiała, o tyle sprzedaż YFI, którego zespół liczy ponad 50 osób i nad którym Cronje nie pracował już od ponad roku niekoniecznie.

Z kolei Fantom, który bardzo dużo zyskał dzięki projektowi Solidly również zaliczył spory spadek, nie tylko w cenie, ale i w TVL protokołów DeFi. Wartość zablokowana w zdecentralizowanych finansach sieci Fantom spadła o 20% w 1 dzień. Od 3 marca spadła aż o 40%.

Fundacja od razu wystosowała oświadczenie, w którym napisała, że "Fantom nie jest i nigdy nie był jednoosobowym zespołem".

Wiele UI projektów już zostało przejęte przez inne zespoły. Nawet sam Justin Sun chciał się zaangażować.

Cała ta sytuacja pokazuje jak ważna również w kryptowalutach jest marka i indywidualności, które stoją za projektem. Warto o tym pamiętać inwestując. Po drugiej stronie powinny być odpowiedzialne osoby, które są nie tylko geniuszami jeśli chodzi o rozwój protokołów, ale i wiedzą co i jak ogłaszać...

 

Popularne