. . .

3 Najlepsze Portfele Polkadot

Rafał avatar
Rafał   2023-02-21 12:57

Polkadot jest krytykowany za swój bardzo nieprzyjazny UX. O ile projekt jest skomplikowany i nie grzeszy w tej kwestii świetnymi rozwiązaniami, tak krytyka często nie dotyczy samych transakcji, czy designu sieci, a skomplikowanego rozwiązania polkadot.js.org/apps oraz bardzo prostego rozszerzenia polkadot-js, błędnie zakładając, że nie ma alternatyw. Dziś, przedstawię 3 alternatywne portfele sieci Polkadot, które znacznie poprawiają korzystanie z tego ekosystemu.

Portfele Polkadot

Kryptowaluty jako całość cierpią na niezbyt przyjazny UX, czyli całą otoczkę, na którą składają się doświadczenia użytkowników korzystających z sieci blockchain. Niezbyt łatwe w obsłudze portfele i aplikacje, nadal wysoki poziom skomplikowania, oparcie całego konta o jeden klucz, którego wyciek lub zgubienie kończy się tragicznie, itd. 

O ile niektórych problemów nie da się poprawić w krótkim czasie, o tyle obsługa aplikacji, czy choćby przyjazny wygląd portfela, który ułatwia poruszanie się po swoim koncie i udział w stakingu, aukcji, czy dowolnych innych funkcjach już może zostać udoskonalony i stworzony tak, aby przykrywał pewne niedoskonałości i upraszczał to, co wcale takie proste nie jest dla zwykłych użytkowników.

Polkadot w tej kwestii często jest najmocniej krytykowany, ale wynika to nie tyle z obsługi aplikacji, która nie różni się tak naprawdę niczym od korzystania z DeFi na Ethereum, czy projektów Cosmos, a z nieznajomości alternatywnych portfeli.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest polkadot-js. Proste rozszerzenie przeglądarki, które właściwie nie ma żadnych funkcji oprócz tych całkiem podstawowych. Jednak to rozszerzenie oraz polkadot.js.org/apps, które jest skomplikowanym, acz potężnym narzędziem, to nie jedyne możliwości komunikacji z parachainami i Relay Chain, a często jest to tak przedstawiane.

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej, a jest jedynie subiektywną opinią autora. Wszystkie wymienione w tym tekście portfele mogą mieć ukryte wady. Zawsze wykonaj własny research przed podjęciem decyzji o wyborze własnego sposobu przechowywania kryptowalut!

Najlepsze Portfele Polkadot

Polkadot jak każda inna sieć oferuje różne rozwiązania przechowywania tokenów i komunikacji z DApps. Oto kilka z nich, które nieco obalają mity o “tragicznym UX Polkadot”, które związane są z mylnym stwierdzeniem, że na Polkadot nie ma innych portfeli niż polkadot-js. Są.

Zanim jednak przejdziemy, do krótkiej listy, podkreślę, żeAlternatywne portfele tej sieci nie przezwyciężą pewnych wyborów Polkadot, które stanowią trzon jego działania i mogą nadal być mylące oraz powodować problemy, zwłaszcza dla najnowszych użytkowników kryptowalut i tej sieci, ale zdecydowanie poprawiają UX i ułatwiają całą podróż po tym ekosystemie.

Więcej o Polkadot i jego wspomnianych "skomplikowanych wyborach” dowiesz się z mojego dość szczegółowego opisu tego projektu, który znajdziesz tu:

Polkadot

A teraz przejdźmy do przedstawienia trzech, według mnie, najlepszych portfeli Polkadot.

SubWallet

Jeśli wymagasz od portfela w formie rozszerzenia przeglądarki czegoś więcej niż oferuje prosty polkadot-js, to SubWallet jest świetnym wyborem. 

Nie tylko jest prosty w obsłudze, ale ma też miły dla oka design. Oczywiście wymaga poświęcenia kilku minut na zapoznanie się z wszystkimi funkcjami, ale jest ich na tyle mało (co jest plusem), że nikt nie powinien mieć z nimi problemu, zwłaszcza jeśli zna obsługę MetaMask.

SubWallet jest otwartym źródłowo portfelem typu non-custodial, który tworzy się i odzyskuje dzięki frazie seed (mnemonic), którą należy zapisać. Na naszym komputerze zabezpieczony jest on hasłem, więc nie różni się wiele od innych rozwiązań tego typu.

Wspiera wszystkie parachainy Polkadot oraz Kusama, pozwala wyświetlać nam posiadane przez nas NFT i wykonywać transfery międzyłańcuchowe za pośrednictwem XCM. 

Co więcej, dzięki SubWallet możemy korzystać nie tylko z ekosystemu Polkadot, ale i innych sieci Substrate takich jak Aleph Zero, a nawet z innych łańcuchów, jak Ethereum.

Oczywiście dostępna jest także wersja mobilna aplikacji.

Więcej o SubWallet na: https://subwallet.app

Poradnik jak zacząć znajdziesz tutaj.

Nova Wallet

Kolejnym fantastycznym rozwiązaniem dla ekosystemu Polkadot jest portfel Nova Wallet, zdecydowanie jeden z najlepszych portfeli i to nie tylko dla Polkadot. Jego jedyną wadą, jest to, że posiada tylko wersję mobilną.

Nova to świetny portfel, który oferuje znacznie większe możliwości niż prosty SubWallet. 

Oczywiście wspiera on wszystkie parachainy Polkadot i Kusama, pozwala zarządzać naszymi NFT oraz oferuje świetne i proste rozwiązanie stakingu on-chain, zarówno DOT, jak i innych projektów. Umożliwia także udział w crowdloans oraz głosowania w zarządzaniu Polkadot. 

Możliwości nie ograniczają się tylko do ekosystemu Polkadot, ale także do innych sieci budowanych za pomocą Substrate, jak wspomniany już wcześniej Aleph Zero.

Btw. Polecam tekst o Aleph Zero:

AZERO

Poza tym portfel pozwala na integrację z Ledger oraz Parity Signer dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Nova Wallet wygląda świetnie i upraszcza wiele procesów związanych z udziałem w ekosystemie Polkadot. Jest to niewątpliwe jedna z najlepszych aplikacji tego typu.

Więcej o Nova Wallet na: https://novawallet.io

Poradnik jak zacząć znajdziesz tutaj.

Talisman

Ostatnim portfelem jest dostępny w formie rozszerzenia przeglądarki Talisman.

Bardzo dobry wybór dla rozpoczynających swoją przygodę z ekosystemem Polkadot nie tylko ze względu na prostą i jasną obsługę, ale i pomocne opisy bezpośrednio w aplikacji, np. te związane ze stakingiem DOT i tym jak on działa.

portfel Talisman

Talisman pozwala operować nie tylko w ekosystemie Polkadot i Kusama, ale także jest kompatybilny z Ethereum. 

Bezpieczeństwo tego rozwiązania zostało zweryfikowane przez niezależny audyt, a sam portfel jest kompatybilny z Ledger.

Więcej o Talisman na: https://www.talisman.xyz

Poradnik jak zacząć znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Każdy z tych portfeli jest bezpiecznym, otwartym źródłowo portfelem, który nie zbiera danych, a wszystkie informacje są przechowywane lokalnie na sprzęcie użytkownika.

Każdy z nich oferuje znacznie lepszy UX niż znany ze swojej prostoty polkadot-js oraz skomplikowana aplikacja polkadot.js.org/apps.

Oczywiście to nie jedyne portfele dedykowane Polkadot, ale zdecydowanie najlepsze i umożliwiające bezproblemowy udział w tym ekosystemie i nie tylko w nim. 

Nie rozwiązują one pewnych nieco bardziej skomplikowanych zagadnień stanowiących podstawę działania Polkadot, ale przykrywają wiele wad, które na tak wczesnym etapie istnienia kryptowalut są ich nieodłączną częścią. 

 

Popularne